wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 ? Specyfikacje przygotowania plików graficznych
Nasze hity
Kontakt
 • ARTGRAF Agencja R.H.U. Artur Marchlewicz
  ul. Bł. Królowej Jadwigi 32/2
  70-262 Szczecin  NIP: 851-253-78-71
 • E-mail:administrator@banery25.pl
 • Telefon+48 500 222 333
  +48 507 069 696
 • Godziny działania sklepuponiedziałek - piątek 9.00 - 17.00

Specyfikacje przygotowania plików graficznych

Przygotowanie projektów drukowanych na banerach
 

Formaty plików
Preferowanym formatem plików do wydruku jest TIFF
z kompresją LZW („spłaszczony” - bez warstw).
Przyjmujemy do druku również projekty w jednym
z akceptowanych formatów: CDR, PDF, AI, TIFF, JPG, PSD, EPS.


Efekty specjalne w programie Corel Draw
Korzystając z efektów zawartych w Corel Draw takich jak soczewka, przezroczystość, cienie, należy wszystkie obiekty z efektami zamienić na bitmapę CMYK w odpowiedniej rozdzielczości.


Zamiana tekstów na „krzywe”
Projekt z tekstami niezmienionymi na krzywe powoduje zamianę czcionki tekstu na inną, co oznacza rozsypanie się projektu. Przed wysłaniem projektu należy zawsze zamienić wszystkie czcionki na krzywe. W programie Corel Draw - „Rozmieść->Przekształć w na krzywe” lub Ctrl+Q.


Skala i wymiary
Projekty powinny być przygotowywane w skali 1:1, a ich wymiary powinny być zgodne z zamówieniem. W przypadku bardzo dużych wymiarów wydruków należy przygotować projekt w skali 1:10 dbając o odpowiednio większą rozdzielczość grafik rastrowych.


Kolory
Wszystkie obiekty i bitmapy powinny być w przestrzeni kolorystycznej CMYK. Jeżeli elementy na projekcie będą w innych przestrzeniach kolorystycznych, należy pamiętać, że kolory na wydruku mogą być inne od zamierzonych przez autora pracy. Dla projektów w formacie PDF wewnątrz dokumentu mogą być dołączone profile ICC. Na dużych aplach jednego koloru może wystąpić "paskowanie". Aby uzyskać barwę pełnej czerni należy składowe koloru ustawić na: C30% M20% Y10% K100%


Optymalna rozdzielczość
W przypadku zdjęć i grafik rastrowych optymalna rozdzielczość to 150 dpi i nie powinna być mniejsza niż 100dpi. Im większe wymiary zdjęcia, tym rozdzielczość bitmapy może być mniejsza. Nie należy sztucznie zwiększać rozdzielczości, gdyż nie zwiększa to jakości wydruku zdjęć, a jedynie zwiększa rozmiar pliku.


Układ projektu
Ze względu na stosowane wykończenie wydruku należy zachować odpowiednie odległości między obiektami a krawędziami. Przy wykończeniu standardowym odległość ta powinna być nie mniejsza niż 5 cm. W projektach przygotowanych w formatach wektorowych (CDR, EPS, AI) elementy powinny być zgrupowane, a wszystkie teksty zamienione na krzywe (również linie obrysu). W pliku należy zdefiniować format strony zgodny z formatem wydruku, a projekt powinien być umieszczony centralnie na stronie. Prosimy aby linia formatu projektu była oznaczona czarną ramką o grubości 0,5 pkt. Cały projekt powinien zawierać się w jednym, ostatecznym pliku załączanym do zamówienia.


Spady
Prosimy nie dodawać spadów w projektach graficznych banerów. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości między obiektami a krawędziami. Projekt powinien mieć wymiary zgodne z zamówieniem.
 
Prosimy o dokładne sprawdzenie wysyłanych do nas projektów. Nie ingerujemy w treść przesłanych plików i nie dokonujemy w nich korekt. Dotyczy to zwłaszcza błędów ortograficznych i gramatycznych w tekstach, zmian w kolorystyce zdjęć i grafik.
 
Grafika z prezentacji internetowej bez przetworzenia nie nadaje się do zastosowań poligraficznych. Niewłaściwe ustawienia parametrów pracy mogą uniemożliwić poprawne jej wydrukowanie.


Przygotowanie naklejek do druku z wycinaniem kształtu
 
Prawidłowo przygotowany plik do wydruku naklejek powinien oprócz grafiki posiadać obrys, który jest jednocześnie linią cięcia. Z uwagi na to pliki do druku prosimy przygotować jako CDR do wersji X5 (tylko po zamianie czcionek na krzywe).

Istnieje możliwość wycinania skomplikowanych kształtów, ale krzywa wyznaczająca linię cięcia powinna mieć zminimalizowaną liczbę punktów kontrolnych niezbędnych dla zachowania kształtu.

Przygotowanie pliku do druku z wycięciem:
 

 
Grafika powinna wystawać 2-3 mm poza linię cięcia jak na powyższym rysunku. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której na krawędziach wyciętego kształtu widoczna będzie biała obwódka. Ścieżka wyznaczająca linia cięcia musi być zamknięta, a jej kolor powinien mieć wartość C-0%, M-100%, Y-0%, K-0%. Teksty i ważne elementy graficzne powinny być oddalone od krawędzi naklejki minimum 3-4 mm, uniknie się w ten sposób przycięcia ważnych elementów podczas nacinania.
Zalecane jest aby rozdzielczość bitmap była wyższa niż 200 dpi, gdyż niższa może niekorzystnie wpłynąć na jakość drukowanych obrazów i logotypów.


Przygotowanie naklejek do umieszczenia na płytach PCV


Grafika przygotowana do umieszczenia na wszelkiego rodzaju płytach PCV, piankowych, etc. musi wystawać 10 mm z każdej strony poza wielkość docelowego formatu projektu, pamiętając o zachowaniu odległości ważnych elementów pracy od krawędzi.

 


Przygotowanie projektów do druku na Roll-Up
 

Rozdzielczość pliku 150-300 DPI,
CMYK bez kolorów PANTONE, skala 1:1

Odstęp tekstu od krawędzi po 5 cm z każdej strony.
 
Z powodu sposobu mocowania w kasecie, rollup wymaga nieco specyficznego wymiaru grafiki. Do formatu należy dodać na górze 1 cm na mocowanie w listwie a na dole 6 cm na mocowanie w kasecie. Wymiar grafiki powinien więc wynosić (dla rollupu 85 x 200) 85 x 207 cm.
Bezpieczniej jest nie umieszczać istotnych elementów grafiki w odległości mniejszej niż 2-3 cm od dołu!
Szerokość, odpowiednia do wybranego rollupu nie musi zawierać „spadów”, a więc odpowiednio będzie to 85 cm, 100 cm, 120 cm lub 150 cm.

UWAGA:
W przypadku drukowania roll-up'ów o ciemnej kolorystyce lub takich, które będą eksploatowane przez dłuższy czas sugerujemy:

Zamawiać roll-up'y laminowane,
Zamawiać roll-up'y do kasetek w wersji LUX

Zapewni to ochronę tych systemów wystawienniczych przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl